• kilka szczegółów

    Z lektury KPO wynika, że rząd zamierza podjąć zdecydowane działania w kwestii jakości powietrza w polskich miejscowościach. Plan zakłada ogromne wsparcie dla sektora odnawialnej energii. Reforma systemu ma upraszczać ścieżkę administracyjną oraz zachęcać Polaków do większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE).

    Rząd chciałby, aby unijne środki posłużyły wsparciu produkcji prądu z OZE, czy też rozwojowi energetyki wiatrowej. Ponadto środki te mają wspomóc inwestycje m.in. w pompy ciepła i źródła montaż klimatyzatora Piaseczno geotermalne wszędzie tam, gdzie ich wykorzystywanie będzie się po prostu opłacać.

    W planie pojawiły się też zapisy wskazujące terminy zakończenia palenia węglem w Polsce. Węgiel w miastach będzie wykorzystywany do roku 2030, a na wsi - do 2040 roku.

    kilka szczegółów

    To nie koniec, ponieważ w KPO rząd przypomniał o tzw. strefach czystego transportu, które ograniczą w największych miastach ruch samochodów 

    Duże zmiany mają też nastąpić na krajowym rynku pracy. Rząd dostrzegł problem zbyt szybkiego odpływu pracowników ze względu na wiek emerytalny i w KPO zaproponował "efektywne wydłużanie wieku emerytalnego". Miałoby to polegać na wprowadzeniu systemu szkoleń i zachęt do dłuższej pracy.

    Inną zachętą do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego ma być obniżenie podatku dochodowego od zarobków osiąganych w wieku emerytalnym. Tutaj jednak pojawia się haczyk. Zysk z tej pracy byłby przekazywany nie na konto emeryta, ale na jego Indywidualne Konto Emerytalne - do wykorzystania w przyszłości.

    W KPO pojawiły się też zapisy wspierające tzw. elastyczne formy zatrudnienia i pracę zdalną. Do osób w wieku nawet 45+ ma być skierowany system podnoszenia kwalifikacji. Nie znamy obecnie jego szczegółów. Kobiety i mężczyźni mają mieć takie same możliwości realizacji "osobistych potrzeb, aspiracji, czy talentów". Nie jest to jedyny równościowy postulat. KPO zakłada, że realizowane w jego ramach projekty muszą być dostępne dla wszystkich, bez względu m.in. na pochodzenie, orientację psychoseksualną, wiek.

    W KPO znaleźć się mają również propozycje Lewicy, która łącznie przedstawiła sześć postulatów:

    Minimum 30 proc. środków z KPO dla samorządów.

    Budowę 75 tys. tanich mieszkań na wynajem.

    850 mln euro dla szpitali powiatowych (Lewica początkowo chciała 1 mld euro).

    300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię, czyli głównie dla branży hotelarsko-gastronomicznej (pierwotnie Lewica postulowała o 400 mln euro).

    Powstanie Komitetu Monitorującego wydatki z Funduszu Odbudowy.

    Prezentację szczegółowego planu wydatków z części pożyczkowej.

    Jeżeli chodzi o tanie mieszkania, to w KPO znaleźć można zapis o "uzupełnianiu bazy mieszkań". Nie jest jednak wprost wskazane, że tanich mieszkań na wynajem ma powstać dokładnie   https://piaseczno.lento.pl/klimatyzacja-piaseczno,10309254.html 75 tys.

    Zamiast tego możemy znaleźć informację, że rząd zamierza przeznaczyć na ich budowę do 5 mld złotych - z zastrzeżeniem, że wsparcie nie może przekroczyć do 35 proc. kosztów inwestycji. Natomiast według danych zawartych w KPO przeciętny koszt budowy jednego mieszkania na wynajem o ograniczonym czynszu wynosi 317,2 tys. złotych.


  • Commentaires

    Aucun commentaire pour le moment

    Suivre le flux RSS des commentaires


    Ajouter un commentaire

    Nom / Pseudo :

    E-mail (facultatif) :

    Site Web (facultatif) :

    Commentaire :