• przyszły rok

    Rząd nie planuje nominalnego podwyższenia podatków od 2023 r., ale i tak zapłacimy wyższe daniny niż dotychczas. Wiele opłat jest bowiem powiązanych z inflacją lub płacą minimalną. Za kieszenie mogą łapać się palacze papierosów czy posiadacze nieruchomości. Na baczności muszą się mieć także sprawcy wykroczeń drogowych i skarbowych. Mandaty i grzywny wzrosną drakońsko.2023 r. wydrenuje nasze kieszenie. I to bardzo. Bo chociaż w przepisach podatkowych niewiele się zmienia, to inflacyjną czkawkę będziemy odczuwać jeszcze długo. Wiele podatków i opłat jest bowiem powiązanych ze wskaźnikami inflacyjnymi.Dodał, że ta kwestia mogłaby być podnoszona przy rozmowach o odblokowaniu pieniędzy z KPO dla Polski. Według ustaleń "Rzeczpospolitej" KE domaga się przywrócenia stawki VAT, ale nie określa jej wysokości, tylko minimalny próg. A ten ustala na poziomie 5 proc., a nie 23 proc., jak planuje rząd.Bez względu na to, czy VAT na paliwo wzrośnie, to żywność i tak najprawdopodobniej zdrożeje. Producenci żywności przerzucą bowiem wyższe koszty produkcji – wynikające z wyższych cen energii i płac – na odbiorców. Od przyszłego roku w górę pójdzie też m.in. podatek rolny, którego stawka jest uzależniona od cen żyta. A te w ostatnich kwartałach stale rosły.

    przyszły rok

    W gospodarstwie rolnym, które do tej pory płaciło 153,7 zł podatku rolnego od hektara, maksymalna opłata od 2023 r. wzrośnie do 185,12 zł od hektara. O tym, jaki to będzie podatek, ostatecznie zdecydują gminy.

    Największym ciosem w nasze kieszenie będzie przywrócenie w 2023 r. stawki 23-proc. VAT na paliwo (obecnie jest to 8 proc.). To pociągnęłoby za sobą m.in. wzrost wszystkich cen, w tym żywności. Mimo że ceny na podstawowe artykuły spożywcze są zamrożone do połowy przyszłego roku.

    Co prawda Sejm zdecydował 1 grudnia o przedłużeniu obniżonego VAT na paliwo do końca czerwca 2023 r., jednak rząd już zapowiada, że utrzymanie takiego rozwiązania może być niemożliwe, bo Komisja Europejska może zmusić Polskę do przywrócenia regularnej stawki podatku.


  • Commentaires

    Aucun commentaire pour le moment

    Suivre le flux RSS des commentaires


    Ajouter un commentaire

    Nom / Pseudo :

    E-mail (facultatif) :

    Site Web (facultatif) :

    Commentaire :